Hayvana Dair En Güncel Bilgi Platformu

Alman Çoban Köpeği: Özellikleri, Fiyatları ve Bütün Detayları

Alman Çoban Köpeği: Özellikleri, Fiyatları ve Bütün Detayları
Alman Çoban Köpeği Analiz Tablosu
 • Apartman Hayatı
 • Soğuk Havalara Direnci
 • Sıcak Havalara Direnci
 • Aile İle Yaşaması
 • Çocuk Dostu
 • Köpeklerle Anlaşma
 • Kedilerle Anlaşma
 • Yabancılara Karşı Tavrı
 • Tüy Dökme
 • Bakım Kolaylığı
 • Genel Sağlık Durumu
 • Boy
 • Eğitime Yatkınlığı
 • Zeka Kapasitesi
 • Av Sürüş Kapasitesi
 • Enerji Seviyesi
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Oyun Oynama
 • Havlama veya Uluma Eğilimi
4.2

Alman Çoban Köpeği Genel Puan:

Ortalamanın üzerinde puana sahiptir. Bu ırk hakkında detaylı bilgi edinmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Alman çoban köpeği 1899 yılında seçici üreme yoluyla bölgede bulunan birkaç çoban köpeğinin melezlenmesi sonucu elde edilmiştir. Bu ırk varlığını ve şöhretini Max Von Stephanitz adında bir Alman köpek yetiştiricisine borçludur. Belirtilen tarihten öncesinde ise sürülerin güdülmesi, sürülmesi ve korunması işlerinde kullanılmaktaydı.

Çoban köpekleri olarak çalışmaları amaçlansa da sanayileşmiş şehirlerin artmasıyla birlikte yırtıcı nüfus azalmış ve dolayısıyla çoban köpekleri gereksiz hale gelmeye başlamıştı.

Ancak çok yönlü yapıda olmalarından dolayı polislik ve askerlik hizmetlerinde haberci, kurtarıcı, bekçi, tedarikçi, ve nöbetçi gibi alanlarda kullanılmaya başlamıştır.

Günümüzde ise rehber köpeği, bomba köpeği, asayiş hizmetleri, arama kurtarma, polis ve askeri roller, oyunculuk gibi alanlarda kullanılmakta ve sahiplerini gururlandırmaktadır.

2020 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından en çok kayıtlı 3. ırk ve The Kennel Club tarafından ise en çok kayıtlı 7. ırk olarak kayıtlara geçmiştir.

Alman çoban köpeği tarihi
Max Von Stephanitz ve İlk köpeği Hector Linksrhein

Ülkemizde en popüler ırklar sıralamasında Alman çoban köpekleri ilk 10. sırada yer almaktadır. Görme engelli kişilere rehber olan, suçluları kovalayan, yasa dışı maddeleri koklayan ve terapilere katılan bu ırkı detaylı bir şekilde araştırdık. Keyifli okumalar dileriz.

Alman Çoban Köpeği Özellikleri

Alman çoban köpeği özellikleri

Yüksekliğe kıyasla biraz uzundur. Hava koşullarına dayanıklı tüy ve kaplamaya sahiptir. Kaslı yapılıdır. Ön ve arka bacaklarının yapısı (açıları) arasındaki ilişki düzgün yürüyüşüne engel olmamalıdır. Erkekler ile dişiler arasında farklılıklar mevcuttur.

Çok yönlü çalışkan köpekler sınıfına dahildir. Genel görünümü herhangi bir şekilde serbest, desteksiz, rahat ve sakin olarak ayakta durabilmelidir. Dikkatli, tetikte ve keskin koku alma yeteneği genel özellikleridir.

 • Kulaklar (1): Orta büyüklükte, sağlam dokulu, taban kısmı geniş, yüksekte ve dik taşınır şekildedir. İçe çekik veya eğik olmamalıdır.
 • Gözler (2): Orta büyüklükte, badem şeklinde ve çıkıntısız yapıdadır. Genel göz rengi kahverengidir. Açık renklerde de görülebilir.
 • Burun (3): Ağırlıklı olarak siyah renkli kare şeklinde burna sahiptir. Uzun ve düz yapılıdır.
 • Yükseklik (4): Erkeler 61 cm ile 66 cm ve dişiler 56 cm ile 61 cm yüksekliğindedir.
 • Tüy Yapısı (5): Yoğun, düz ve serttir. Baş, kulak, bacak önleri, pati ve ayak parmaklarındaki tüyler kısadır. Boyun ve bacakların arka kısmı uzun tüylüdür.
 • Renkler (6): Kaban çift yapıda ve çift renktedir. Genellikle ağırlıklı olarak siyah renklidir. Göğüs, baş, bacaklar ve ayaklar ten veya altın rengindedir. Kaban renkleri beyaz, beyaza yakın, samur, düz siyah, krem, gümüş ve bronz renkli olarak görülebilir.
 • Kuyruk (7): Diz hizasına kadar uzanan gür yapılıdır. Dinlenme halindeyken hafif bir kavisle aşağı doğru sarkar. Hareket halindeyken sırt seviyesini geçmez.
 • Ağırlık (8): Erkekler 29 kg ile 40 kg arasında, dişiler ise 22 kg ile 31 kg ağırlığındadır.
 • Kafa Yapısı: Boyut olarak vücudu ile orantılıdır. Alnı hafif kubbeli ve yanakları yumuşak şekilde yuvarlaktır.
 • Ağız: Çene güçlü bir şekilde gelişmiştir. Dudakları sıkıdır. Ağzının üst kısmı düzdür. Üst dişler alt dişlerini kusursuz şekilde kapatmalıdır. Dişleri sağlıklı ve 42 adettir.
 • Boyun: Uzun, güçlü ve iyi gelişmiş kasları vardır. 45 derecelik açıda yatay şeklindedir.
 • Göğüs: Kaslı ve vücuda sıkıca bağıdır. Omuzlar vücuda düz olarak yerleşmiştir. Üst kol güçlü, ön bacaklar düz, dirsekler ne içe nede dışa dönük olmalıdır.
 • Gövde: Göğüs derinliği omuz hizasında, uzun ve iyi gelişmiştir. Kaburgaları iyi biçimlidir. Yürürken nispeten düşük bir görünümdedir. Sırt kısmı güçlü ve sağlam, bel kısmı geniştir.
 • Popo Kısmı: Genel olarak güçlü, geniş ve iyi kaslı yapıdadır. Zahmetsiz ileri itiş sağlar. Üst ve alt uyluk eşit uzunluktadır. Arka ayakları aşırı açılı veya zayıf dizli olmamalıdır. Çünkü bu durum harekette dayanıklılığı azaltmaktadır.
 • Ayaklar: Kemerli, kapalı ve yuvarlak ayak parmakları vardır. Taban kısmı yastıklı ve dayanıklıdır. Tırnaklar kısa ve koyu renktedir.
 • Ortalama Yaşam Süresi: 12 ile 14 yıl aralığında ömre sahiptir.

Yukarıda belirtilen kısımlar ideal özellikler ve görünüm ile alakalıdır. Irkın standart ve saflığı bunlara göre belirlenmektedir. Yarışmalarda ve şecereli olmasında belirleyici kriterlerdir.

Alman Çoban Köpeği Kişilik ve Mizaç

Alman çoban köpeği kişilik ve mizaç

Son derece akıllı, korkusuz ve sadık bir mizaca sahiptir. Doğuştan koruyucu kişiliktedir. Ailelerine olan yoğun ve sarsılmaz sadakatleri en iyi özellikleri arasındadır. Polis köpeği olarak kullanılmasının ana nedeni budur. Aile üyelerinin incinmemesi için kendi canını tehlikeye atar.

Sıkı bir bağ ve dostluk kurabilmek için öncelikle güveni kazanılmalıdır. Doğal olarak yabancılara karşı temkinli yapıdadır. Sürüsü ve aile üyelerini tehlikede hissettiği an koruyucu köpek görevini anında üstlenir.

Misafirlere iyi davranmasını isteniyorsa çocuklar, bebekler ve diğer evcil hayvanlarla erkenden sosyalleşmesi gerekir. Eğitim ile kolayca aile köpeği olabilirler.

Agresif yapıda değildirler. Son derecede zeki ve eğitilmeye açıktırlar. Kolaylıkla adapte olurlar. İhtiyaç duydukları en önemli şey egzersiz ve zekalarını kullanma fırsatını bulmaktır. Görmezden gelinen bir Alman çoban köpeği muhtemelen havlama ve çiğneme eğilimleri ile sizi rahatsız edecektir. Bu yolla size bastırılmış enerjisini ifade edecektir.

Aktif ve hareketli köpeklerdir. Cins standardı kendinden emin olarak tanımlanmaktadır. Öğrenmeye açık, verilecek görevlere karşı hevesli ve isteklidir. Meraklıdır. Bu özelliği iyi bir bekçi köpeği olmasını sağlar. Arama görevleri için uygundur. Ayrıca asil karakterli, uyanık ve itaatkardır.

Benzer Irklar:

Alman Çoban Köpeği Fiyatları Ne Kadardır?

Alman çoban köpeği fiyatları

Belirtilen ırka ait 2023 yılı güncel fiyatları araştırıldığında fiyat farklılıkları olmaktadır. Şecere belgesi, rengi ve yarışmalardaki dereceleri fiyatının artmasındaki belirleyici faktörlerdir.

Alman çoban köpeği fiyatları genel itibari ile aşağıda belirtilmiştir.

 • Yetişkin dişi fiyatları 4.000 TL ile 20.000 TL arasında,
 • Yetişkin erkek fiyatları 2.500 TL ile 10.000 TL arasında,
 • Yavruların fiyatı ise 3.000 TL ile 15.000 TL arasındadır. Yurt dışındaki ortalama fiyatlar ise 600 $ ile 1.750 $ kadardır.

Irkının tüm özellik ve meziyetlerini sergileyen yavru veya yetişkinlerin fiyatı ise hem ülkemizde hemde yurt dışında oldukça pahalıdır. Fiyatı belirleyecek olanlar, kişiler veya AKC ‘ye kayıtlı yetiştirici işletmeler olacaktır.

Alman Çoban Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Alman çoban köpeği bakım

Alman çoban köpekleri düzenli bakıma, bolca egzersize ve eğitime ihtiyaç duyarlar. Vereceğiniz her türlü eğitim sayesinde başarıları ile sizi ödüllendirirler.

Tımar ihtiyaçları diğer ırklara kıyasla daha titiz yapılmalıdır. Yoğun çift kaplamaları yazın sıcak havalara, kışın ise soğuk havalara karşı koruma sağlar.

Çok sık banyo yaptırmak tüylerin doğal yağına zarar verir. İstenmeyen deri rahatsızlıklarına ve dökülmelere neden olur. Önerilen ise hafif nemli bir bez ile silerek temizlemektir. Kötü kokulu ve çok kirli olması halinde ise sık olmamakla birlikte uygun köpek şampuanı kullanarak yıkanmalı ve tüyleri kurutulup taranmalıdır.

Tartar ve diş taşı oluşumunu engellemek için dişler günlük olarak uygun diş fırçası ve diş macunu ile fırçalanmalıdır. Kulak bakımı ise temiz az nemli bez ile silinerek yapılmalıdır.

Tırnak uzunluğuna dikkat edilmeli düzenli olarak törpülenmeli ve kesilmelidir. Sert zeminlerde yürürken çıkardığı tırnak seslerinden bakım zamanının geldiğini anlayabilirsiniz.

Uygun eğitim çok önemlidir. Verilmediği taktirde asi yapılı ve agresif olabilir. Eğitim her zaman pozitif etkiler içermelidir ve erken yaşta başlamalıdır. Muameleye, oyuncaklara, övgülere hatta ses tonuna bile dikkat edilmelidir.

Çok yüksek enerji seviyesine sahiptirler. İyi huylu olmalarını sağlamak için tüm enerjilerini kullanmanız gerekir. Bu nedenle her gün yaklaşık 2 ile 3 saat kadar fiziksel ve zihinsel aktiviteler yapılmalıdır.

Örneğin koku yürüyüşleri, doğa yürüyüşleri, tempolu koşular ve getirme oyunu oynayabilirsiniz. Köpekli sporlara katılarak egzersiz yapabilir ve aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz. Sıcak havalarda su ile oynamayı severler. Havuza veya göle girerek keyfini çıkarırlar.

Unutmayın en iyi Alman çoban köpeği meşgul, çalışan ve aktif olandır. Onlara düşünmeleri ve yapmaları için işler vererek çevrelerini zenginleştirmek muazzam faydalar sağlar.

Alman Çoban Köpeği İdeal Yaşam Alanı

Mutlu ve sağlıklı olabilmeleri için yetiştirilmesindeki en önemli faktör yeterli zaman ve sabra sahip kişilerdir. Yeterli ve geniş alanın olduğu köy, şehir ve taşralar uygundur.

Yeterli egzersiz, günlük dışarı çıkarılma ve çeşitli faaliyetler yapan Alman çoban köpeği apartman hayatı için uygundur. Zira havlamaları komşularınız için sorun olabilir. Yoğun şehir hayatında strese girebilirler. Stresi minimumda tutmak için köpeğinizi günün daha az yoğun olduğu saatlerde dışarıya çıkarın. Sakin ve sessiz rotalar planlayın.

Etrafı güvenli çitlerle çevrili geniş alanlar için daha uygundur. Bir sürünüz var ise; çalışmaktan, sürünüzü gütmekten, işlerinize yardımcı olmaktan ve sizinle yaşamaktan büyük keyif alacaklardır.

Alman Çoban Köpeği Beslenme

Alman çoban köpeği beslenme

Uygun diyet ve beslenme; yüksek enerji ile egzersiz ihtiyaçlarını karşılamalı iyi formüle edilmelidir. Ne ile besleneceği, ideal beslenme miktarı ne kadar olmalı gibi konularda bilgi almak için veteriner hekiminize veya profesyonel beslenme uzmanlarına danışabilirsiniz.

Yavruluktan yaşlılık haline kadar büyüdükçe diyet ve beslenme alışkanlıkları değişecektir. Bununla birlikte bu ırkın yavruları 4 ile 7 ay arasında çok hızlı şekilde büyür. Özellikle dikkat etmeniz gerekir. Yüksek kaliteli, düşük kalorili diyet önerilir.

Cilt sağlığını destekleyen yüksek oranda sindirilebilir proteinler ve besinler içeren yaşına uygun bir köpek maması seçin. Vitamin ve mineral takviyesinde bulunun. Yiyecekleri her zaman hazır ulaşabileceği yerlerde bulunmasından ziyade düzenli öğün veya öğünler halinde sunun. Temiz su her zaman ulaşabileceği yerde bulunmalıdır.

Aşırı beslenmesi ve obeziteye karşı duyarlı olun. Sağlık sorunlarının yanı sıra eklem rahatsızlıklarına neden olur.

Alman Çoban Köpeği Yaygın Hastalıkları Nelerdir?

Alman çoban köpeği yaygın hastalıkları nelerdir

Genellikle sağlıklıdırlar ancak bir takım sağlık sorunlarına eğilimlidirler. Bahsedeceğimiz rahatsızlık ve hastalıkların farkında olmalı dikkat etmelisiniz.

 • Dirsek ve kalça displazisi: Yaşamları süresince ağrıya neden olabilen eklem rahatsızlıklarıdır. Topallama, hareket kabiliyetinde azalma gibi belirtiler gösterir. Yaşam kalitesini düşürür.
 • Dejeneratif Miyelopati: Omuriliği etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Arka bacaklarda felce yol açabilir. Arka bacaklarda güçsüzlük ve ayağa kalkmada zorluk çekmesi belirtilerinden bazılarıdır. Şuanda herhangi bir tedavisi yoktur. Ancak fizik tedavi ile rahatlatılabilir.
 • Şişkinlik: Derin göğüslü köpek olduğundan bu ırkta daha sık görülür. Karnın şişip bükülmesinden dolayı hayatını tehdit eder. Karnı hızla büyüyor ve karnına eliniz ile bastırdığınızda mızmızlanıyor ise hemen veteriner hekiminize başvurun.
 • Alerjiler: Çok fazla kaşıntısı varsa muhtemelen alerjisi olabilir. Veterineriniz, köpeğinizin alerjik reaksiyonuna neyin neden olduğunu belirleyerek tedavisini yapar.

Alman Çoban Köpeği Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alman çoban köpeği renkler ve dikkat edilmesi gerekenler
Farklı Desen ve Renklerdeki Alman Çoban Köpeği
 • En az 2 yaşına gelene ve eklemleri oluşana kadar sert yüzeylerde koşup oynamasına izin vermeyin. Çim ve yumuşak yüzeyler uygun ortamlardır.
 • Evinizden sık sık ayrılıyor ve uzun süre dışarıda kalıyorsanız Alman çobanları size göre bir ırk değildir. Yalnız bırakıyorsanız havlama, çiğneme ve kazma gibi olumsuz ve istenmeyen durumlar ile karşılaşabilirsiniz.
 • Aktif ve zeki köpeklerdir. Öğrenmek, oynamak ve çalışmakla meşgul tutulmalıdırlar. Kısaca günlük egzersiz zorunluluktur.
 • Yabancılara karşı mesafeli ve şüpheci olabilirler. Bu nedenle sosyal ve iyi huylu bir köpek olabilmesi için birçok deneyime, yere ve insana maruz bırakın.
 • İtaat eğitimi aldırılmalıdır.
 • Yüksek bakım gerekir. Çok fazla düzeyde tüy dökerler. İyi bir elektrikli süpürge temin edin.
 • Harika bekçi köpeği olmaları zincirlenme ve bağlı kalmalarını gerektirmemelidir. Ailesi yani sizinle mutludur. Kısa ip veya zincirle bağlı küçük bir alanda nöbet tutmasını onlardan beklemeyin.
 • En önemlisi satın almadan önce kurtarılan, sokakta kalan veya barınaklarda sizleri bekleyen ücretsiz bir Alman Çoban köpeği sahiplenebilirsiniz.

Bu Irklara da Bakabilirsiniz:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 - hayvanadair.com Tüm Hakları Saklıdır.