Hayvana Dair En Güncel Bilgi Platformu

British Shorthair: Özellikleri, Fiyatı, Mizacı ve Bakımı

British Shorthair: Özellikleri, Fiyatı, Mizacı ve Bakımı
British Shorthair Analiz Tablosu
 • Bakım Kolaylığı
 • Oyun
 • Zeka
 • Sosyallik
 • Diğer Hayvanlarla Anlaşma
 • Hırçınlık
3

Ortalama Puan

British Shorthair kedisine ait ortalama puandır. Cins hakkında önemli detaylara aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

En eski İngiliz kedi cinsi olan British Shorthair, atalarının izini Roma’nın yerli kedilerine kadar takip eder. Birleşik Krallıkta sokak kedileri olarak yaşamışlardır. Fiziksel gücü ve avlanma yeteneği sayesinde oldukça hızlı bir şekilde dikkatleri üzerine çekmiştir.

1800 ‘lerin sonlarında Harrison Wier adlı bir İngiliz bu kedilere üreme programı oluşturmuş ve seçici melezleme yolu kullanarak bildiğimiz standartlara ulaştırmıştır.

Cins ilk olarak 1967 yılında American Cat Association (Amerikan Kedi Derneği) tarafından, 1979 yılında International Cat Association tarafından ve 1980 ‘de ise Cat Fanciers Association (CFA) tarafından tanınmıştır. Ayrıca CFA ‘da halen azınlık ırklardan biri olarak kabul edilir.

British Shorthair Özellikleri ve Dış Görünüş

British Shorthair dış görünümü ve özellikleri

British Shorthair ‘in dış görünüşünü özetlemek gerekirse dengeli, güçlü ve derinliği iyi düzeyde vücuda, geniş bir göğüse, kısa orta boy güçlü bacaklara ve yuvarlak pençelere sahiptir.

Yuvarlak uçlu kalın kuyruğu vardır. Baş kısmı yuvarlak, kulak aralığı düzgündür. Yanakları yuvarlak, çene kısmı sıkı, kulakları orta boydur. Tüyleri kısa ve yoğundur.

Saf Irk Olduğunu Nasıl Anlarsınız ?

 • Baş kısmı yuvarlak, kısa kalın boynu üzerinde yuvarlak yüzü ile dikkat çeker. Alnı eğimli olmamalıdır.
 • Burnu orta büyüklükte ve geniştir. Profilden bakıldığında hafif bir dip (çukurluk) vardır.
 • Çenesi sağlam yapılıdır. Burun ve üst dudak hizası iyi gelişmiştir.
 • Ağzı büyük ve yuvarlaktır.
 • Kulaklar orta boyutlarda, taban kısmı geniş, uçları yuvarlaktır. Kafasında birbirinden uzağa konumlanmıştır.
 • Gözleri yuvarlak ve iri yapılıdır.
 • Gövdesi orta büyüklükte sırt kısmı ise geniştir.
 • Bacakları kısa ile orta uzunlukta, iyi kemikli ve güçlüdür. Vücudu ile orantılıdır. Ön bacakları düzdür.
 • Patileri yuvarlaktır. Ayak parmakları beş adet önde ve dört adet ise arkadadır.
 • Kuyruğu vücuda oranla orta uzunlukta, taban kısmı kalın, uca doğru sivrilen bir yapıdadır.
 • Tüyleri kısa ve yoğundur. İyi bir dokunuş hissi verir.
 • Tüy renkleri ise düz renkli, dumanlı, gölgeli, gölgeli altın renkli, gölgeli gümüş renkli, çift renkli, beyaz, krem, açık kahverengi tonlar ve tekir desenli olarak görülür. Bu renkler hata değildir. Belirtilen renklerde görülebilir.
British Shorthair saf cins görünümü
Yaşam Süresi12 ile 17 yıl
Yükseklik Ortalama28 cm ile 37 cm arasında
Ağırlık OrtalamaErkekler: 6 kg ile 10 kg, Dişiler: 5 kg ile 7 kg arasındadır.
Bakım YoğunluğuDüşük – Fırçalama
Genel Sağlık Durumuİyi.

British Shorthair Kişilik ve Mizaç

British Shorthair kişilik ve mizaç
Farklı Renk ve Desene Sahip British Shorthairlar

Sakin ve sabırlı bir mizaca, kendine güvenen kişiliğe sahiptir. Doğası gereği uysaldır. Nadiren farklı ses tonları kullanarak konuşurlar. Sevecen yapılıdır. Sahibine son derece bağlıdır. Aile üyesi okuldan veya iş yerinden döndüğü sırada kapıda karşılar. Kolay eğitilir, zeki ve uyumludur.

Hangi yaşta olursa olsun yaşadığı ortamdaki insanlarla son derece iyi anlaşırlar. Taşınmayı ve yer değişiklikleri pek hoşlarına gitmez. Köpek, tavşan ve kuş gibi evcil hayvanlarla arası iyidir. Aynı ortamda sorun çıkarmazlar. (Kemirgen veya balıklar ile aynı ortamda ise dikkat edilmelidir)

Oyun oynamayı severler. Orta boyutları, yumuşak tüyleri, yuvarlak büyük gözleri ile sahibini büyülerler. Yavaş olgunlaşan bir ırktır ve üç yaşına kadar gerçek boyutlarına ulaşamazlar.

İlgiden hoşlanırlar. Çocuklarla araları iyidir. Saldırgan yapıda değildirler. Gün boyunca evin içinde sizi takip etmesini ve nerede durursanız durun oraya geleceğini beklemeyin. Yanınızda oturmayı sevse de kucağınızda olmayı pek sevmezler. Kişisel alanına saygılı olmalısınız.

Misafirlere ve yabancılara karşı arkadaş canlısı ve naziktir. Ancak birine ısınması biraz zaman alır. Yavruyken enerjik yapıdadırlar. Olgunluğa eriştikçe sakinleşmeye başlarlar. Dişiler daha ciddi olma eğilimindedirler.

Benzer Cinsler:

British Shorthair Fiyatları Ne Kadardır?

British Shorthair Fiyatları

British Shorthair kedisi 2023 güncel fiyat listesi yetişkinler için 1.750 TL ile 2.850 TL arasında değişmektedir. Yavruların ise 1.500 TL ile 4.500 TL civarında olduğu gözlemlenmiştir.

Fiyatlandırma genellikle soy ağacıyla doğrudan ilgilidir. Soyunun getirdiği davranışları, fiziksel özellikleri ve şecere belgeli olması halinde değerini daha çok artıracaktır.

Bu cinsi sahiplenmeyi düşünüyorsanız yavrunun anne ve babasını görmenizi, herhangi bir hastalık ve rahatsızlığının olmadığını öğrendikten sonra almanızı tavsiye ediyoruz.

British Shorthair Beslenme

British Shorthair Beslenme

British Shorthair cinsli kedinizi doğru şekilde beslemek bakımının önemli bir parçasıdır. Yemek konusunda seçici olmasalar da sahibi olarak siz olmalısınız.

Kötü beslenme birçok sağlık problemini beraberinde getirir. İyi bir diyet ile sağlık problemleri ve bu problemlerin olumsuz etkilerini engelleyebilirsiniz.

İdeal beslenme kedinizin doğal avına mümkün olduğunca yakın hayvansal proteinler olmalıdır. İş yeri veya ikametiniz gibi yerlerde avcılıktan uzak kalacaklardır.

Kaliteli, protein açısından yüksek ve markasından emin olduğunuz ticari mamalar ile yaşına uygun miktarda verebilirsiniz. Bitkisel malzemeler genellikle gereksizdir. Süt ürünleri ve tahıllardan kaçınılmalıdır. Süt yerine bol miktarda temiz su verilmelidir.

Serbest beslenmelerine izin vermemelisiniz. Obeziteye yatkınlığından çok çabuk kilo almaktadırlar. Yeterli egzersiz yaptırılmalıdır.

British Shorthair Sağlık

Yavru kediler üç ve altı ay arasındaki süreçte ilk veteriner hekim ziyaretini yapmış ve ilk parazit aşısını da yaklaşık 2 aylıkken almış olmalıdır. İkinci parazit aşısı, kuduz aşısı ve karma aşılar şeklinde devam etmelidir.

Genel itibari ile sağlıklı cins olsa da British Shorthair de görülebilecek bir kaç rahatsızlık aşağıda belirtilmiştir. En küçük şüphenizde hemen veteriner hekiminize danışmayı unutmayınız ve ihmal etmeyiniz.

British Shorthair Sağlık

Hipertrofik Kardiyomiyopati (HCM):

Kedilerin kalp kasındaki aşırı kalınlaşmadır. Kalbin kasılma ve gevşeme yeteneklerinde seyreden sinsi bir kalp hastalığıdır. Kanın durgunlaşmasına neden olmakta ve pıhtı oluşumunu tetiklemektedir. Ani ölümler şekillenebilir.

Gizli ve sessiz seyreder. Klinik belirti göstermeksizin yaşamlarına uzun süre devam edebilirler. Solunum güçlüğü (ağızdan nefes alıp verme), kasılmalar ve ayaklarının taban kısmında renk değişiklikleri gibi belirtiler gösterir.

Sistit (İdrar Yolu Enfeksiyonu):

Aşağıdaki belirtilerden birine veya birkaçına rastlamanız durumunda muhakkak veteriner hekiminize başvurun.

 • Ağrılı idrara çıkma (tuvalet kumunda ağlama).
 • İdrarda kan.
 • Gerilmeden sonra az yada hiç idrar üretme.
 • Tuvalet eğitimine uyamaması.
 • Sık sık genital bölge yalaması gibi belirtiler gösterir. Tedavisi mümkündür.

Hipertiroidizm:

Kedilerde sıklıkla görülen Hipertiroidizm tiroid hormonlarının aşırı salgılanmasından kaynaklanır. Yaşlı ve orta yaşlı kedilerde sıklıkla görülür.

Belirtileri kilo kaybı, artan iştah, rutini dışındaki aşırı hareketlenme, normalden fazla su içme, idrar miktarında aşırı artış, kusma ve ishaldir.

İlaç uygulaması, yaşam boyu beslenme tedavisi, ameliyat, D vitamini ve kalsiyum destekleri (hekimin uygun görmesi halinde) tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Hemofili B (Kedi Gençlik Hastalığı):

Kedi gençlik hastalığı olarak bilinir. Bulaşıcıdır ve ölümcül sonuçlara sebep olabilen viral bir hastalıktır. En çok yavru kediler etkilenir. Aşılama yolu ile engel olunmaktadır. Bu hastalık bağışıklıkta rol oynayan beyaz kan hücrelerini azaltır. Hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelmesine neden olur.

Dışkıda kan, ishal, kusma, kilo kaybı yüksek ateş, tüylerde sertleşme kalınlaşma ve iştahsızlık belirtileridir. Tedavisi mümkündür. Kayıplara neden olan bir hastalık olması sebebi ile dikkat edilmelidir.

British Shorthair Bakımı Nasıl Yapılır?

British Shorthair Bakımı

Oldukça düşük enerjiye sahip bu cins günün çoğunluğunu uyuyarak veya tercih ettikleri gözetleme noktalarında geçirirler. Belirli uygun bir saatte ilgi çekici bir oyuncak ile oyun oynatarak gerekli egzersizi yaptırabilirsiniz.

British Shorthair’in başını ve kulaklarını kaşımanız genellikle hoşlarına gider. Kısa tüylerini tımarlama (tarama) işlemi haftada en az 1 defa yapılmalıdır. Bu işlemi nazikçe yapmayı unutmayın. Reddettiği taktirde hafif nemli bir bez kullanın.

Tırnaklarını düzenli şekilde dikkatlice kesin. Tırnakların beyaz ve hafif yarı saydam olan en uç kısmını kestiğinizden emin olun. Sinir ve kan damarları olduğundan acıya ve yaralanmaya neden olabilir. Çok fazla tırmalama huyları olmadığından tırnaklarını törpülemeniz de yeterli olacaktır.

Zaman zaman dişlerini fırçalayabilirsiniz. Kötü ağız kokusunu, diş eti hastalıklarını, çürükleri ve diğer sorunları engellemiş olursunuz. (Uygun fırça ve evcil hayvan diş macunu kullanınız)

Yıkama konusu ise pek tavsiye edilmez. Yıkamakta kararlıysanız hassas cildini ve gözlerini tahriş etmeyecek bir şampuan bulmayı ihmal etmeyin.

Ayrıca dillerinde olan antibakteriyel enzimleri sayesinde kendilerini temizleyebilirler.

British Shorthair Üreme ve Yavrular

British Shorthair üreme ve yavrular

Dişi kediler yaklaşık olarak 6 ile 12 aya kadar cinsel olgunluk için uygun hale gelirler. Erkek kediler ise 1 yaşına gelmeden olgunluğa ulaşacaklardır. Dişilerde kızgınlık dönemi yaklaşık 7 gün sürer.

Bir batında (doğumda) yaklaşık 3 veya 4 kadar yavru dünyaya getirirler. Yavrularına karşı son derece dikkatli ve şefkatlidir. Tüm diğer yavru kedilerde olduğu gibi bu cinsin yavrularının göz rengi mavidir. Yaşlandıkça gözleri renk değiştirmeye başlayacaktır. Bu durum 6 ile 12 ay kadar sürer.

Doğumdan hemen sonra yavrular emmeye yönlendirilmelidir. Sağlık gelişimi için önemlidir. İlk birkaç ay çok iyi bakılmalıdır. 12 haftaya kadar annelerinden ayrılmamalıdır.

Bu Cinslere de Bakabilirsiniz:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 - hayvanadair.com Tüm Hakları Saklıdır.