Hayvana Dair En Güncel Bilgi Platformu

Doberman Pinscher: Özellikleri, Fiyatları ve Bütün Detayları

Doberman Pinscher: Özellikleri, Fiyatları ve Bütün Detayları
Doberman Pinscher Köpeği Analiz Tablosu
 • Apartman Hayatı
 • Aile ile Yaşaması
 • Çocuk Dostu
 • Tüy Dökme
 • Bakım Kolaylığı
 • Genel Sağlık Durumu
 • Zeka Kapasitesi
 • Eğitime Yatkınlığı
 • Enerji Seviyesi
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Oyun Oynama
 • Yabancılara Karşı Tavrı
 • Köpeklerle Anlaşma
 • Kedilerle Anlaşma
 • Havlama veya Uluma Eğilimi
 • Boy
 • Soğuk Havalara Direnci
 • Sıcak Havalara Direnci
 • Av Sürüş Kapasitesi
3

Doberman Pinscher Genel Puan:

Ortalama puana sahiptir. Bu ırk hakkında detaylı bilgi edinmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Doberman ırkı ismini 1834 – 1894 yılları arasında Almanya’nın Apolda şehrinde vergi memuru olarak görev yapan Karl Friedrich Louis Dobermann’dan almıştır. Bu dönemlerde vergi toplamanın zorluklarının farkında olan Dobermann, kendisini korumak ve kişileri korkutmak amacıyla köpek arayışına girmesi sonucu üretmiştir.

Üreticisinin adını taşıyan tek köpek ırkıdır. Bu ırkın üretiminde Alman Çoban Köpeği, Danua, Rottweiler gibi birkaç ırkın rol oynadığı düşünülmektedir. 1908 yılında American Kennel Club (AKC) tarafından resmen tanındı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında pusu bulma köpeği olarak kullanılmıştır. Kısa sürede tüm Avrupa’ da polis ve asker köpeği, arama kurtarma, terapi köpeği, engelliler için hizmet köpeği gibi görevlerde yer aldı. Bu alanlardaki becerileri ile daha fazla hayran kazandı.

Doberman Pinscher Özellikleri

Doberman Pinscher özellikleri ve genel görünümü

AKC sınıflandırması çalışkan, UKC sınıflandırması koruyucu köpek kategorisine yer alır. Sert, korkusuz duruşu, atletik yapısı ve kaslı vücudu ile dikkat çeker. Kazma, horlama, salya akıtma eğilimleri düşüktür.

Son derece iyi bekçi, koruma ve aile köpeği olduğu için günümüzde her alanda görmek mümkündür. Ev ve iş yerlerini cesur şekilde koruyan karizmatik yapısı övgüyü hak etmektedir.

Kulaklar (1): Normal hali uzun ve sarkıktır. Genellikle kırpılır. Kafayla orantılı şekilde kesilerek dikleştirilmiştir. Bu işlem genellikle 12-13 haftalıkken yapılmaktadır. Ancak son derece yanlış bir harekettir.

Ülkemizde ve Avrupa’da kulak kırpılması veya kesilmesi yasal değildir. Cerrahi müdahaleler hariç tutulmuştur.

Gözler (2): Badem şeklindedir. Göz rengi kürk rengi ile aynıdır. Siyah tüylü köpeklerin gözleri koyu kahverengindedir.

Burun (3): Şekli uzun ve dar yapıdadır. Kürk rengine bağlı olarak siyah kahverengi, ten veya gri renklerinde olmaktadır.

Yükseklik (4): Yerden omuz başına kadar olan kısım, erkeklerde 66 cm ile 72 cm arası, dişilerde 61 cm ile 68 cm arasındadır.

Tüy Yapısı (5): Pürüzsüz, kısa ve parlaktır. Göğsünde, yüzünde, anüs çevresi ve ayakları üstünde pas rengi lekeler görülür.

Tüy Rengi (6): FCI standartlarına göre siyah, kızıl ve koyu kahverengidir. AKC ise dört kürk rengini kabul eder. Bunlar; siyah, kızıl, mavi ve açık sarımsı ten rengidir. Beyaz renk yani albino doberman köpekler güneşe hassasiyetleri nedeni ile iki kulüp tarafından da kabul görmemektedir.

Kuyruk (7): Estetik operasyonun yasal olduğu ülkeler de kuyruk ikinci boğumdan kesiktir.

Ağırlık (8): Erkekler 35 kg ile 40 kg arasında, dişiler ise 30 kg ile 35 kg arasında ağırlığa sahiptir.

Ortalama Yaşam Süresi: 10 ile 13 yıl arasında ömre sahiptirler.

Not: Kulak ve kuyruk kesimi veya kırpılma neden yapılmamalıdır konusu yazının son bölümünde etraflıca anlatılacaktır.

Doberman Pinscher Kişilik ve Mizaç

Doberman Pinscher kişilik ve mizaç

Korkusuz, zeki, sadık, kendinden emin, enerjik, atik ve itaatkar mizaca sahiptir. Küçük yaşlarda uygun şekilde eğitilir ve sosyalleştirilirse insan odaklı sevecen köpeklerdir. Bir kişiyi seçer ve bağlanır. Oyuncu ve eğlenceli kişiliği vardır.

Güvenilir yapısı nedeni ile ailelerini tehdit altında hissettikleri an harekete geçmekten hiç çekinmezler. Gereksiz saldırgan değillerdir. Çabuk öğrenirler. Eğitimlerini ilginç ve taze tutmak gerekir. Nazik liderlere karşı inatçı yapısı yoktur.

3 ile 4 yaşlarına kadar yavru köpek gibi davranırlar. Çocuklarla arası iyidir. Yetiştirilmeye bağlı olarak karakteri, kişiliği ve mizacı sahibinin öğrettikleri ile şekillenecektir. Bu sebeple olumlu öğretiler, sabır ve nazik davranmak son derece önemlidir.

Benzer Irklar:

Doberman Pinscher Fiyatları Ne Kadardır?

Doberman Pinscher fiyatları ne kadardır

Doberman Pinscher 2023 yılı güncel fiyatları araştırıldığında fiyata etki eden bir çok faktörden söz edilebilir. Bunlar yarışmalar, derece ve başarılar, ırk standardı, tüy yapısı, yetiştirici şöhreti, AKC ‘ye kayıtlı olması olarak özetlenebilir.

Fiyatlar genel itibari ile aşağıda belirtilmiştir.

 • Yetişkin dişi fiyatları 10.000 TL ile 20.000 TL arasında,
 • Yetişkin erkek fiyatları 8.000 TL ile 14.000 TL arasında,
 • Yavru fiyatları 5.000 TL ile 10.000 TL arasında,
 • Yurt dışı fiyatları ise 1.500 $ ile 2.250 $ arasında görülmektedir.

Doberman Pinscher Bakımı Nasıl Yapılır?

Doberman Pinscher bakımı nasıl yapılır?

Kısa tüylü yapısı nedeniyle normal fırça ile haftada 1 veya 2 defa hafifçe fırçalayarak tımar edin. Ayda 1 defa uygun köpek şampuanı ile yıkamanızda bir sakınca yoktur. Ancak yıkama sırasında bazı hususlara dikkat etmelisiniz.

Yıkama esnasında kulaklar pamuk veya tıkaç gibi malzemelerle su girmeyecek şekilde kapatılmalı, köpük ve su girişi engellenmelidir. Yıkanmadan kaçındığı takdirde devam edilmemelidir. Tüyler kurutulmalıdır.

Diş temizliği düzenli yapılmalı uygun malzemeler kullanılmalıdır. Tırnak uzunluğuna özen gösterilmeli, düzenli kısa tutulmalıdır. Göz ve kulak içleri çok hafif nemli temiz bez ile temizlenmelidir.

Yüksek enerji seviyesine sahip olduklarından günlük egzersiz ve yürüyüşler yaptırılmalıdır. Erken sosyalleşmeye ve eğitime ihtiyaçları vardır. Yapılmadığı durumda kavgacı ve çekingen olma eğilimleri olabilir.

Halkın yoğun olduğu yerlerde sevk kayışı serbest bırakılmadan ve ağızlık takılı şekilde gezdirilmelidir.

Doberman Pinscher Köpeği İdeal Yaşam Alanı

Doberman Pinscher ideal yaşam alanı

Enerjisi yüksek, aktif ve çalışkan köpeklerde olduğu gibi bu ırkında ideal yaşam alanı doğal olarak rahatça gezebileceği mekanlardır. Sınır tanımayan ve heyecanlı doğası engellemelerden uzak olmalıdır.

Bir işle meşgul olan Doberman Pinscher’lar hem enerjisini atacak hem de gayet mutlu olacaktır. Günlük koşu, yürüyüş, oyunlar ile rahatlatıldığı taktirde apartman hayatına rahatlıkla uyum sağlar.

Kırsal bölgelerde, kendinize ait geniş bahçeli evinizde veya toplu yaşanılan yerleşkelerde adaptasyonu yüksek seviyelerdedir. Erken yaşta sosyalleşmeli ve muhakkak itaat eğitimi aldırılmalıdır.

Kısa tüy yapısı nedeniyle soğuk havalarda uzun süre dışarda kalmamalıdırlar. Dışarıda kulübede yaşayacaksa ortam iyi hazırlanmalı, sağlıklı kalabilmesi için soğuk havalara önlemler alınmalıdır.

Doberman Pinscher Beslenme

Doberman Pinscher Beslenme

Beslenme ve gelişimi için her köpek ırkında olduğu gibi yaşına uygun kaliteli ticari mamalar tüketmesi önerilmektedir. Yaş mamalar kuru mama ile karıştırılarak verilmesi uzmanlar tarafından anlatılmaktadır.

Eğitim sırasında ödül mamaları aşırıya kaçmamak koşuluyla verilebilir. Komutlarınıza uyduğu taktirde verilmeli, yerine getirmediği takdirde verilmemelidir.

Veteriner hekiminizden yardım alarak yaş, ağırlık ve aktivite düzeyine göre hazırlanmış sağlıklı diyet programları edinebilirsiniz.

Beslenme ile alakalı bazı önerilere aşağıda değinilmiştir.

 • Sağlıklı eklemler için; Omega-3 yağ asitleri sağlayan diyetler uygulanmalıdır.
 • Dengeli büyüme için; serbest beslemeden kaçının. Bunun yerine öğünlerinin miktarını ve besleneceği zamanları belirleyin. 6 aylık olana kadar günde 3 veya 4 kez beslenmeli, sonrasında 2 ‘ye düşürülmelidir.
 • Taze ve hafif pişmiş yiyecekler, işlenmiş kuru mamalara göre daha iyidir. Zamanınız yoksa en azından haftada 1 defa pişirilmiş uygun gıdalar verilmelidir.

Doberman Pinscher Sağlık

Doberman Pinscher Sağlık

Doberman Pinscher ırkı bir dizi sağlık sorununa eğilimlidir. Görülebilecek bazı hastalık ve sağlık sorunları aşağıda belirtilmiştir.

 • Dilate Kardiyomiyopati: Kalbin kan pompalama yeteneğinin azaldığı ciddi bir durumdur. Görülme olasılığı %50 ‘den fazladır.
 • Wobbler Sendromu: Nörolojik bir hastalıktır. Sallantılı yürüyüş örnek olarak verilebilir.
 • Von Willebrand Hastalığı: Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bir proteinin yoksun olmasıdır.
 • Albinizm: Kalıtsal sorundur. Albino Dobermanlar yetiştirilmemelidir. Işığa duyarlılık ve cilt kanseri gibi çeşitli ciddi cilt rahatsızlıkları açısından yüksek risk altındadır.
 • Kalça Displazisi: Eklem hastalığıdır.
 • Hipotiroidizm: Kilo alımı, uyuşukluk, yüksek kolesterol ve diğer sorunlara yol açar.
 • Şişkinlik.
 • Kronik Aktif Hepatit: Karaciğer iltihaplanması.

Doberman Pinscher Kuyruk ve Kulak Kesimi Neden Yapılmamalıdır?

Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde kuyruk ve kulak kesimi, köpeklerin kişilik ve algısını olumsuz yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Ülkemizde bu tarz estetik amaçlı cerrahi müdahaleler yasaktır.

Köpeğin sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir. İki köpek arasındaki iletişimde kuyruk etkili bir uzuvdur.

Doğallık tercih edilmelidir. Çünkü daha çok dost canlısı görülmektedir. Cerrahi müdahale yapılan hayvanlar ise saldırgan ve agresif gözükmektedir. Aşağıdaki resme bakıldığında net anlaşılmaktadır.

Doberman Pinscher kulak ve kuyruk kesimi

Türkiye, Amerika ve Kanada Veteriner Hekimleri Birliği bu uygulamalara karşı olduklarını şu ifadelerle açıklamışlardır. ”Tıbbi gerekçesi yoktur. Hayvanın yararına değildir. Bu işlemler ağrı ve sıkıntıya neden olur. Kan kaybı ve enfeksiyon riski mevcuttur.” denilmiştir.

Kısa bir kuyruk pek fazla bilgi vermez. Charles Darwin yukarı doğru olan bir kuyruk aşağı doğru olandan farklı bir anlam ifade ettiğini belirtmiştir.

Uzun kuyruklu köpeğin itaat etmeye daha meyilli olduğu, sağa sola sallanan kuyruğun pozitif yaklaşım sergilediği söylenebilir. Bu örnekleri açacak olursak insan ve köpek iletişiminde sözel olmayan kanalı engellemiş oluruz.

Doberman Pinscher Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doberman Pinscher dikkat edilmesi gerekenler
 • Uzmanlar, özel koruma eğitimi aldırılmasına karşıdırlar. Çünkü aşırı koruma bu ırkta saldırganlıkla sonuçlanan davranışlar sergilediklerini göstermiştir.
 • Uygun şekilde sosyalleştirilir ve eğitilirse insan odaklı sevecen köpekler olarak kabul edilir.
 • Genç yaştan itibaren itaat eğitimi şarttır. Olumlu pekiştirmeye çok iyi yanıt verir.
 • Deneysel çalışmalar ve uzman değerlendirmelerinde en zeki köpek ırkları arasında gösterilmektedir.
 • Dobermanlar genellikle saldırgan ve vahşi olarak klişeleşmiştir. Kişisel savunma, polis köpeği ve savaş köpeği rolünde başarılı hizmetlerde bulunmuştur.
 • Daha sonradan biraz yumuşatılarak refakatçi köpek rolüne doğru gelişme göstermiştir. Bu nedenle dengeli, iyi huylu mizacının yanı sıra aşırı sadakat ve yüksek zekası ortaya çıkmıştır.
 • Modern Doberman Pinscher, enerjik, dikkatli, korkusuz ve itaatkar olarak bilinir.
 • Sahiplerine saygı duymayı ve korumayı kolayca öğrenir.
 • Dobermanlar yabancı ve diğer köpeklere karşı saldırgan davranış gösteren türler arasında yer almaktadır.
 • Yapılan araştırmalarda insanlara karşı ısırık ve ısırma girişimi düşük seviyede olduğu gözlemlenmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 - hayvanadair.com Tüm Hakları Saklıdır.