Hayvana Dair En Güncel Bilgi Platformu

Maine Coon Kedisi: Özellikleri, Fiyatı, Mizacı ve Bakımı

Maine Coon Kedisi: Özellikleri, Fiyatı, Mizacı ve Bakımı
Maine Coon Kedisi Analiz Tablosu
 • Bakım Kolaylığı
 • Oyun
 • Zeka
 • Sosyallik
 • Hırçınlık
 • Çocuk Dostu
 • Enerji Seviyesi
 • Sevgi Düzeyi
 • Hayvan Dostu
4.2

Ortalama Puan

Maine Coon kedisine ait ortalama puandır. Cins hakkında önemli detaylara aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

Maine Coon kedisi ismini Amerika Birleşik Devletlerinin Kuzeydoğusunda bulunan Maine eyaletinden almaktadır. İlk olarak bu bölgede görülmeye başlanmıştır. Kuzey Amerika’daki en eski kedi cinsidir.

Kökenleri hakkında hiçbir kayıt mevcut değildir. Tarihi ile alakalı halk hikayeleri mevcuttur. Sosyal ve büyük bir kedidir. Nazik dev olarak adlandırılır.

19.yüzyılın başlarına kadar fare, çiftlik ve gemi kedisi olarak kullanılmıştır. Avcı yapısından hiç bir şey kaybetmeden günümüze kadar ulaşmıştır.

Maine Coon Kedisi

Cosey isimli maine coon kedisi 1895 yılında cinsin Ulusal kedi gösterisi ilk galibi olarak bilinir. Yukarıdaki görselde görülmektedir.

2010 yılında ”Stewie” isimli erkek maine coon kedisi burnundan kuyruk ucuna kadar olan boyu 123 cm ölçüldü ve Guinness Dünya Rekorlarına ”en uzun kedi” olarak girmeyi başardı.

Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Dış Görünüş

Maine coon kedisi özellikleri ve dış görünüş

Sağlam yapılı ve sert iklime karşı dayanıklıdır. Orantılı ve dengeli görünümü vardır. Çeşitli ortama rahatlıkla uyum sağlamıştır. Geç olgunlaşırlar.

Baş Yapısı: Orta genişliktedir. Elmacık kemikleri yüksektir. Burnuna doğru kare şeklindedir.

Burun ve Çene: Burun orta uzunlukta ve küt uçludur. Baş kısmı ile orantılıdır. Çene sıkı ve güçlüdür. Profilden bakıldığında çene derinliği gözlemlenir.

Kulaklar: Büyük, püsküllü, taban kısmı geniş ve sivri görünümlüdür.

Gözler: Büyük yapılı ve oval şeklindedir. Dış alt kısmı eğimli görünümdedir.

Vücut Şekli: Dişiler erkeklerden daha küçüktür. Kaslı ve geniş göğüslü yapıları vardır. Tüm vücudu eşit, orantılı ve uzundur.

Ayak Yapısı: Bacaklar vücudu ile orantılı, sağlam yapılı ve orta uzunluktadır. Ön ve arka bacaklar düz görünümdedir. Pençeler büyük, yuvarlak ve tüylüdür. Bu durum karda rahat yürüyüş sağlar. Ön patilerinde 5 ve arka patilerinde 4 parmak vardır.

Kuyruk: Taban kısmı kalın uca doğru sivri yapılıdır. Uzun ve tüylüdür. Kuyruklarını gururla taşırlar. Sıcaklık, koruma ve kendilerini çevrelemek için kullanırlar.

Tüyler: Yumuşak ve ipeksi dokuludur. Omuzlarda kısa, karın ve bacak kısımlarında uzundur.

Göz Rengi: Yeşil, altın ve bakır tonları rengindedir. Beyaz tüylü kediler genellikle mavi göz rengine sahiptir.

Tüy Renkleri: 75 farklı renk kombinasyonu vardır. Bunlardan bazıları; beyaz, siyah, mavi, kırmızı, kızıl, krem, kahverengi, gümüş, karamel renklerinde görülürler.

Yaşam Süresi9 yıl ile 15 yıl arası,
Boyutlar Ortalama25 cm ile 40 cm arası yükseklik, 48 cm ile 81 cm arası uzunluk,
Ağırlık OrtalamaErkekler: 6 kg ile 8.5 kg, Dişiler: 3.5 kg ile 5.5 kg arasında,
Bakım YoğunluğuNormal – Fırçalama
Genel Sağlık Durumuİyi

Maine Coon Kedisi Kişilik ve Mizaç

Maine Coon kedisi kişilik ve mizaç

Dost canlısı, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler. Refakat ve terapi kedileri olarak sıklıkla kullanılırlar. Zeki ve eğitime çok yatkın bir cinstir.

Yumuşak, sakin ve sessiz yapılıdır. İnsanlar ile etkileşime girmeyi severler. Dişiler içine kapanık, yabancılara karşı mesafelidir. Erkekler ise daha serbesttir. Herkesle iyi vakit geçirir, yabancılar ve tanıdıkları potansiyel oyun arkadaşlarıdır.

Güzellikten çok zekası ve nazik mizacı ile bilinirler. Nazik mizaçlarını çiftleşme döneminde dahi değiştirmezler. Kucaktan ziyada yanınızda dolaşmayı tercih eder.

Agresif yapısı yoktur. Oyuncu ve meraklıdır. Yaşlılık dönemlerinde dahi yavru bir kedi gibi oyuncu yapısını hiç bir zaman kaybetmezler.

Benzer Cinsler:

Maine Coon Kedisi Fiyatları Ne Kadardır?

Maine Coon fiyatları

Maine Coon kedisi 2023 yılı güncel fiyat listesi; yetişkinler 6.000 TL ile 20.000 TL arası, yavrular ise 5.000 TL ile 15.000 TL arasındadır. Yurt dışında yetişkin fiyatları 1.000 $ ile 2.000 $ arası, yavru fiyatlarının ise 1.500 $ olduğu bilinmektedir.

Fiyat değişikliklerinin bir çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki şekilde açıklanabilir.

 • Soy kütüğüne kayıtlı,
 • Şecere belgeli,
 • Cinsin belirleyici özelliklerinin görüldüğü,
 • Yarışma ve gösterilerde derece veya ödüller almış olması,
 • Herhangi bir sağlık probleminin olmaması,
 • Göz ve tüy rengi,
 • Yetiştiricinin bilinirliği ve ünü,
 • Yetiştiricinin belirleyebileceği fiyat gibi faktörler doğrudan etki eder.

Maine Coon Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Maine Coon Kedisi bakımı nasıl yapılır

Kalın katlara sahip kürkünden dolayı bakımına özen gösterilmesi gerekir. Günlük fırçalama önerilir. Metal uçlu tarama fırçası ile taranmalı ölü tüylerden arındırılmalıdır. Karnında ve kuyruğunda kolaylıkla olaşabilecek topaklanmaya dikkat edilmelidir. Haftada en az birkaç kez yapılmalıdır.

Tırnakları veya pençelerini tırmalama tahtası satın alarak uygun seviyede tutabilirsiniz. Ancak yinede arada bir düzeltmeye ihtiyaç duyarlar. 3 haftada bir kırpmanız gerekir.

Tırnak kesiminde yalnızca beyaz kısımları kesin, pembe kısımlara çok yaklaşmayın istenmeyen sakatlıklar yaşanabilir. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız uzmanından yardım almaktan çekinmeyin. Unutmadan uygun evcil hayvan tırnak makası kullanın.

Kedilerde tıpkı insanlar gibi diş problemlerine eğilimlidir. Bu yüzden düzenli fırçalama ve diş temizliği yapılmalıdır. Günde bir defa uygun kedi diş macun ve fırçası kullanılmalıdır. Asla insan diş macunu kullanmayın.

Suya düşkündürler. Su ile oynamayı severler. Banyo ihtiyaçları olmasa da arada sırada banyo yaptırabilirsiniz. Uygun kedi şampuanı kullanılmalıdır.

Tuvalet kaplarını ulaşabilecekleri yerlere konumlandırın. Temiz ve steril kullanılmalı, günlük elekten geçirilmeli ve kumunun zamanında değiştiğinden emin olunmalıdır. Kedi sayısından 1 fazla tuvalet kabı olmalıdır.

Gözlerinde ve kulaklarında çapak veya akıntı var ise çok hafif nemli temiz bir bez ile silin. Sürekli aynı durum var ise veteriner hekiminize başvurun.

İnsanlarla oynamayı severler bu yüzden sosyal ihtiyaçlarını karşılamayı ihmal etmeyiniz. Kucak yerine yanınızda oturmayı tercih ederler. Avcı yapılarından dolayı becerilerini kullanmaya teşvik edecek fare benzeri oyuncaklar edinin.

Maine Coon Kedisi Sağlık

Maine Coon kedisi sağlık
Sarı Renkli Maine Coon

Maine Coon kedileri de diğer tüm kediler gibi düzenli kontrol ve aşılara ihtiyaç duyarlar. Sahiplendiğiniz veya satın aldığınız andan itibaren en kısa sürede veteriner hekime götürmeniz gerekir. Kontrol ve aşılar sayesinde hastalıklardan korumuş olursunuz.

Oldukça sağlıklı olmasına rağmen cins aşağıda görülebilecek sağlık sorunları ile karşılaşabilir.

 • Spinal Müsküler Atrofi: Hareketlerden sorumlu nöronların dejenerasyonu (yürüme, koşma, yutma gibi) neden olduğu kalıtsal bir hastalıktır. Yaşamının ilk 3-4 haftalık zamanında kas güçsüzlüğü görülür. Genetik test 6 ile 8 hafta arasında yapılır.
 • Hipertrofik Kardiyomiyopati: Kedilerin kalp kasında aşırı kalınlaşmasına neden olan, en sık rastlanan, kalbin kasılma ve gevşeme yeteneklerinin bozulmasıyla seyreden sinsi bir kalp hastalığıdır. Düzenli kalp muayeneleri yapılması gerekir.
 • Polikistik Böbrek Hastalığı: Çok sayıda kist anlamına gelir. Kedilerin böbreklerinde bulunan içi sıvı dolu kistlerle kendini belli eder. Organa zarar verir. Test ve ultrason ile tespit edilebilir.
 • Kalça Displazisi: Kalça eklemlerinden birinin veya her ikisinin anormal gelişiminin sonucudur. Eklemlerde dengesizliğe ve dejenerasyona neden olur.

Maine Coon Kedisi Beslenme

Maine Coon beslenme
Tekir Desenli Maine Coon

Sağlıklı kalabilmeleri için yüksek kaliteli kedi mamasına ihtiyaç duyarlar. Kedinizin yaşına ve ekonominize uygun bir mama seçin. Kaliteden vazgeçmeyin.

Mama seçerken içerik listesinde taurin olup olmadığına dikkat edin. Taurin kediler için gerekli temel bir amino asittir. Düşük seviyede olması göz ve kalp sorunlarına neden olur.

Tüm kedilerin diyetlerinde aşağıdaki unsurlara ihtiyaç vardır.

 • Karbonhidratlar,
 • Protein,
 • Yağlar ve yağ asitleri,
 • Taurin ve arginin gibi amino asitler,
 • Vitaminler ve mineraller.

Genelikle daha küçük öğünleri tercih ederler. Düzenli besleme programınız olmalıdır. Günde yemesi gereken yiyecek miktarını 2 porsiyona bölün. Sonrasında 8 ile 10 saat arayla tüketmesini sağlayın.

İkram ve ödül mamalarını aşırı olmamak kaydı ile vermeyi ihmal etmeyin. Günlük tükettiği yiyecek miktarının %5 ‘ini geçmemelidir.

Temiz ve taze su bol miktarda istediği an ulaşabileceği yerde olmalıdır. Su kabını günlük temizleyin.

Not: Mama ve su kabı tuvalet kabının yanında veya yakınında olmamalıdır. Tuvalet kabının yanında yemeyi ve içmeyi pek sevmezler konumlandırırken dikkat edin.

Bu Cinslere de Bakabilirsiniz:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Nihal Topçu dedi ki:

  7 yıldır maine coon’larla yaşıyorum huyu anlatılmaz yaşanır. Sağlık sorunları da yok sizin bahsettiğiniz gibi.

  1. Gürkan ATA dedi ki:

   Nihal hanım yorumunuz için teşekkürler. Azda olsa karşılaşılan hastalıklara örnekler vermek istedik. Sizin kediniz sağlıklıysa ne mutlu size. Yorumunuz diğer ziyaretçilerimize bu konuda yardımcı olacaktır.

Copyright © 2021 - hayvanadair.com Tüm Hakları Saklıdır.