Hayvana Dair En Güncel Bilgi Platformu

Pug (Mops): Özellikleri, Fiyatları ve Bütün Detayları

Pug (Mops): Özellikleri, Fiyatları ve Bütün Detayları
Pug (Mops) Analiz Tablosu
 • Apartman Hayatı
 • Soğuk Havalara Direnci
 • Sıcak Havalara Direnci
 • Aile ile Yaşaması
 • Çocuk Dostu
 • Köpeklerle Anlaşma
 • Kedilerle Anlaşma
 • Yabancılara Karşı Tavrı
 • Tüy Dökme
 • Bakım Kolaylığı
 • Genel Sağlık Durumu
 • Boy
 • Eğitime Yatkınlığı
 • Zeka Kapasitesi
 • Av Sürüş Kapasitesi
 • Enerji Seviyesi
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Oyun Oynama
 • Havlama veya Uluma Eğilimi
3.3

Pug (Mops) Genel Puan:

Ortalama puana sahiptir. Bu ırk hakkında detaylı bilgi edinmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Pug ırkı Çin kökenlidir ve tarihi M.Ö 400 yıllarına kadar uzanır. Çin İmparatorları tarafından yetiştirilerek koruma altına alındığından günümüze ulaşmışlardır. Pug’ın Latince karşılığı ”boksör” anlamı taşımaktadır.

1500’lü yılların sonlarına doğru Çin Avrupa ülkeleri ile ticarete başlaması ile birlikte tüccarlar sayesinde tüm Avrupa’ya hızla yayılmıştır. Kısa sürede tüm kraliyet ailelerinin favorisi haline gelmiştir.

Hollanda ‘da 1572 yılında bir pug’ın İspanyol ordularının yaklaştığını havlamak sureti ile uyarması neticesinde Prens William’ın hayatını kurtarmış ve resmi statü kazanmıştır.

Pug(mops) tarihi
1891 yılı ırk Şampiyonu ”Cash”(Soldaki görsel) – Bayan Neish ve Pugları

Mops ırkı farklı isimlerle de bilinir. Fransa’da ”Carlin”, İspanya’da ”Dogullo” ve İtalya’da ”Caganlino” bunlardan bazılarıdır.

Çinli yetiştiriciler pugların kırışık yüz hatlarını bilinçli şekilde yapmışlardır. Köpeklerin alınlarında Çince ”Prens” () karakterine benzeyen kırışıklık modeli oluşturmayı amaçlamışlardır.

Puglar ilk kez 1861 yılında İngiltere’de sergilendi. 1885 yılında ise ırk American Kennel Club tarafından tanındı.

Pug (Mops) Özellikleri

Pug (Mops) Özellikleri

Puglar oyuncak gurubu köpek ırkları kategorisinde yer alır. Bu gurubun en büyükleri arasında yer alır. Aslında iyi bekçi köpekleridir. Sağlam ve kompakt vücut yapısına sahiptir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuklara karşı hassastırlar.

Salya akıtma seviyesi düşüktür. Sosyal ihtiyaçları yüksektir. Kazma eğilimi nadiren görülebilir. Horlama eğilimleri vardır.

Kulaklar (1): Küçük, narin kulaklı, düğme şeklinde görülür. Kulaklarının iç kısmı gül şeklindedir.

Gözler (2): Büyük ve yuvarlaktır. Çıkıntılı yapısı nedeni ile göz hastalıklarına ve yaralanmalara karşı savunmasız kalmasına neden olur. Işıltılı siyah göz rengine sahiptirler.

Burun (3): Siyah kısa bir burna sahiptir. Bol kırışık yapılıdır. Siyah tüy rengi dışındakilerde koyu renk maske görülür.

Yükseklik (4): Omuz başından tabana kadar olan kısım erkekler 30 cm ile 36 cm arasında, dişiler ise 25 cm ile 30 cm arasındadır.

Tüy Yapısı (5): Kürkü kısa yoğun, çift katmanlı ve pürüzsüzdür.

Tüy Rengi (6): Geçerli renkleri açık kahverengi ve siyah renklerdir. Görülebilecek diğer renkler ise gümüş ve kayısıdır.

Kuyruk (7): Kuyruk vücudun üstünde kıvrılır. Çift kıvrılmaya sahip puglar yarışmalarda ekstra puan kazanırlar.

Ağırlık (8): Erkekler 6 kg ile 9 kg arasında, dişiler ise 6 kg ile 8 kg arasındadır.

Ortalama Yaşam Süresi: Bakım, beslenme ve sağlık yaşam süresini doğrudan etkiler. 13 yıl ile 15 yıl arasında ömre sahiptirler.

Pug (Mops) Kişilik ve Mizaç

Pug (mops) kişilik ve mizaç

Pug ırkı sahiplerinin ruh hallerine karşı hassas olma eğiliminde ve genellikle memnun etmeye heveslidir. İlgi ve şefkat beklerler. Son derece arkadaş canlısıdır. Eğlenceli ve oyuncu kişiliği vardır. Zeki, uysal, sosyal, sevecen, inatçı ve sakin mizaca sahiptir.

Çene yapısı ısırma şiddetini en aza indirir. Isırma eğilimleri yoktur. Bu sebeple çocuklu aileler için uygun bir ırktır. Sevginizi ve kucağınızı çok arzular. Bağlılığı karşılıksız kalırsa mutsuz olur. Farklı yaşam ortamlarına hemen uyum sağlarlar.

İyi bir mizaca sahip yavrular meraklı ve oyuncudur. İnsanlara yaklaşmaya ve temas kurmaya isteklidirler. Bir kaç yavru arasından seçim yapacaksanız ortalıkla dolaşan, hareketli ve istekli olan yavru olmalıdır.

Agresif değillerdir. Diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler. Ailelerini koşulsuz seven, hayatlarını sahiplerine adayan tatlı, oyunbaz ve nazik bir ırktır.

Benzer Irklar:

Pug (Mops) Fiyatları Ne Kadardır?

Pug(mops) fiyatları ne kadardır

Pug diğer adıyla mops 2023 yılı güncel fiyatları değişiklik göstermektedir. Farklı sebeplerden dolayı değeri doğrudan etkilenmektedir. Kısaca belirtilecek olursa şu şekilde özetlenebilir.

Soyunun tüm özelliklerini yansıtması, belgeler, soyağacı, sağlıklı ebeveynler, yaşı, rengi, yetiştiricinin saygınlığı, yarışmalardaki derece ve ödüller şeklinde açıklanabilir.

Detaylı araştırma neticesinde fiyatları aşağıdaki şekilde görülmektedir.

 • Yetişkin dişi fiyatları 5.000 TL ile 14.000 TL arası,
 • Yetişkin erkek fiyatları 3.500 TL ile 8.000 TL arası,
 • Yavrular 4.500 TL ile 16.000 TL arası,
 • Yurt dışı fiyatlarının ise 800 $ ile 3.000 $ arasında değişmektedir.

Önemli uyarı: Önceliğiniz barınak, kurtarma platformları veya bakamayacak kişilerden sahiplenmeniz olmalıdır. Ayrıca ilgilenmeyecekseniz lütfen sahiplenmeyin veya satın almayın.

Pug (Mops) Bakımı Nasıl Yapılır?

Pug (mops) bakımı nasıl yapılır

Az bakım gerektirir. Bu yüzden yaşlı kişiler için ideal evcil hayvanlardır. Apartman hayatına uygundur. Enerji seviyeleri düşüktür. Bu sebeple kısa yürüyüşler veya kısa oyunlar köpeğinizi zinde tutacaktır.

Deri sağlığı açısından tüylerini az nemli bez ile temizlemek önerilir. Ancak çok kirli ve kokuyorsa ayda 1 defa uygun köpek şampuanı ile yıkamakta herhangi bir sakınca yoktur.

Kısa tüylü olmasına rağmen yıl boyunca döküm fazladır. Bu sebeple uygun fırçayla haftada en az 2 veya 3 defa taranarak tımar edilmelidir. Bu işlem ölü tüylerin temizlenmesine daha ipeksi bir dokunuş hissi sağlamanıza yardımcı olur.

Göz rahatsızlıklarına yatkın olduğundan bakımı ihmal edilmemelidir. Çapak ve akıntılar sıklıkla temizlenmelidir. Sürekli olması halinde veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Yüz hatlarının kırışıklı yapılı hali enfeksiyonların üreme alanlarındandır. Bundan dolayı kontrol etmeyi, hafif nemli bez ile temizleyip, kuru temiz bir bez ile kurulamayı unutmayın. Kulak içlerine de aynı işlem uygulanabilir.

Dış ortamda çok fazla vakit geçirmiyor ise tırnakların düzenli kontrolü yapılmalı ve uygun uzunluğa getirilmelidir. Yapılmadığı taktirde tırnak yaralanmalarına, yürümede acı ve zorluğa sebep olabilir.

Tırnak uzunluğunun anormal olduğunu anlamanın en basit yolu sert zeminlerde yürürken çıkacak tırnak seslerini duymanız olacaktır.

Ağız ve diş sağlığı açısından haftada en az bir defa uygun fırça ve köpek diş macunu ile fırçalanmalıdır. Bu uygulama yavruluk döneminde öğretilirse, yetişkinlik döneminde sorun yaşamamanızı sağlar. Düzenli diş bakımı hayatlarının sonraki dönemlerinde ciddi sorunları önler.

Yavruluk dönemlerinde itaat eğitimi aldırmayı, erken sosyalleşmesini sağlamayı unutmayınız.

Pug (Mops) Beslenme

Pug (Mops) beslenme

Uygun beslenmeli, obeziteyi önlemek için diyetlerini izleyip hazırlamak önemlidir. Oyuncak gurubu için hazırlanmış, yüksek kaliteli yaşına uygun ticari mamalar kullanılmalıdır. Ödül mamaları sürekli kullanılmamalıdır.

Önerilen günlük miktar günde 2 öğüne bölünmüş ½ fincan kaliteli kuru mamadır. Aktivite düzeyi, yaşı, metabolizma hızı gibi durumlarda miktar artırılabilir.

Köpeğiniz için doğru olan yiyecekleri denemekten korkmayın. Ev yapımı diyetler kontrol ve lezzet açısından elinizdedir. Maliyet açısından daha uygun olabilir. Diyet içeriği %50 tahıllardan sağlanmalı, diğer %50’lik kısım ise protein ve sebze karışımı olmalıdır.

Köpekler rutini sever. Beslenme saatinin her gün aynı saatlerde olmasına dikkat edin. Köpeklerin tüketmemesi gereken gıdalardan uzak durun.

Pug (Mops) Yaygın Hastalıkları Nelerdir?

Pug (mops) yaygın hastalıklar nelerdir

Çok sağlıklı olmalarına rağmen diğer ırklarda olduğu gibi bazı hastalık ve sağlık problemleri ile karşılaşmaları mümkündür. Özellikle bazı fiziksel özelliklerinden dolayı yatkın olabilecek sorunlarda vardır. Bunlar aşağıda açıklanmıştır.

 • Göz Enfeksiyonları: Gözlerde yaş görülmesi ile başlayabilir. Çıkıntılı gözler yaralanmaya açıktır. Entropion, kalıtsal göz rahatsızlıkları gibi anormallikler görülebilir.
 • Kalça Displazisi: Genellikle kalıtsaldır. Ebeveynlerden yavruya aktarılır. Veteriner hekim kontrolleri ile tespit edilebilir. Görülmesi halinde sahiplenilmemeli veya satın alınmamalıdır.
 • Ensefalit: Genellikle nöbet geçirme olarak açıklanabilir. Ölümcül bir durumdur. Kalıtsaldır.
 • Cilt hastalıkları, alerjiler ve diş hastalıkları görülebilir.

Yukarıdaki durumlar kalıtsal değil ise erken teşhis, düzenli bakım ve besleme ile önlenebilir. Aşırı kilo alması engellenmelidir. Pug ırkı köpeğiniz ile egzersiz veya köpekli sporlar yapmaya gayret göstermelisiniz.

Pug (Mops) İdeal Yaşam Alanı ve Diğer Bilgiler

Pug (mops) ideal yaşam alanı ve diğer bilgiler

Boyutlarından dolayı apartman yaşamına oldukça uygundurlar. Havlama eğilimi düşük olduğu için komşularınız rahatsız olmayacaktır. Yeterince alana sahip bahçeli bir ev gayet mutlu olmalarını sağlar.

Etrafı güvenli çitlerle çevrili olan bahçenizde gönlünce eğlenip sizi mutlu edecektir. Bahçeniz yok diye üzülmeyin. Yanınızda her yer onun için eğlence merkezidir. Sevginizden ve ilginizden mahrum bırakmadığınız sürece.

Zeki ve adaptasyonu yüksek yapısından kırsal ve köy yaşamana kısa sürede uyum sağlayabilir. Tehlikelerden, aşırı soğuk ve aşırı sıcaktan uzak kaldığından emin olun.

İş yerinizde uygun yaşam alanı var ise kucağınızda sizi motive etmesi kaçınılmazdır. Bırakın istediği gibi etrafta dolaşsın.

 • Eğitim aldırmayı unutmayın.
 • Ses tonunuza duyarlıdırlar. Bu nedenle bol miktarda olumlu pekiştirme kullanın.
 • Ayrılık kaygısına yatkındırlar. Uzun süre yalnız bırakmayın.
 • Farklı oyunlar oynayarak birlikte eğlenin ve tadını çıkarın.
 • Soğuk havalarda gezinti ve yürüyüşe çıktığınızda uygun köpek elbisesi giyindirmeyi ihmal etmeyiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2021 - hayvanadair.com Tüm Hakları Saklıdır.